Sběr osiva lesních dřevin z vlastních zdrojů

Sběr osiva lesních dřevin z vlastních zdrojů

Na jaře roku 2022 si každý, kdo i jen projížděl v lesích v okolí Vrbna pod Pradědem, mohl všimnout obrovského množství pylu, které pokrývalo celé okolí. V tu dobu nepopulární pylový povlak, ulpívající na autech a budovách, byl důsledkem silného zaplození smrků v širokém okolí.

Tato reprodukční schopnost stromů není každoročním jevem. My lesníci se snažíme této snahy přírody o rozmnožování maximálně využít.

Proto jsme na Lesní správě Vrbno pod Pradědem rozhodli ke sběru šišek. Z vhodných porostů –  uznaných ke sběru osiva – jsme začali šišky sbírat. Smrkové semeno dozrává v šiškách na podzim.

Tímto sběrem šišek si zajišťujeme část vhodného materiálu – semenného (tzn. osivo) a následně sadebního (tzn. sazenice pro výsadbu) – pro následnou umělou obnovu lesů.

Výhodou tohoto našeho konání je, že následně získané osivo z námi posbíraných šišek i z něho vypěstované sazenice jsou zárukou toho, že základem nové generace lesů budou sazenice, které pocházejí právě z našich lesních porostů. Jejich adaptabilita a odolnost vůči zdejším klimatickým i stanovištním vlivům je to hlavní, co od nové generace lesů požadujeme.

Autor článku: Ing. Jan Jurdič