Výcvik záchranářských psů v Biskupských lesích pokračuje

Výcvik záchranářských psů v Biskupských lesích pokračuje

Biskupské lesy pokračují ve spolupráci s Brigádou kynologů Moravskoslezského kraje (dále jen ZBK MSK). Ve dnech 27. – 29. 5. 2022 proběhl na lesní správě Vrbno pod Pradědem druhý speciální výcvik záchranářských psů.

Členové ZBK MSK si pro trénink vybírají ty nejhůře přístupná místa v členitém terénu právě proto, že v takových lokalitách se člověk špatně pohybuje a také je velmi ztížená orientace pomocí zraku i sluchu. Přesně taková místa jsou určena pro vyhledávání pomocí psů, kteří zde uplatní své nejvyvinutější smysly. Nejen pro čtyřnohé parťáky, ale také pro samotné záchranáře, je vhodné provádět výcvik v těžkých terénech. Jedním z důvodů je i simulace  nejhoršího možného  scénáře a tím je: ztracení či zranění vlastního záchranného týmu. V takovém případě dostávají ostatní vytyčený prostor, souřadnice GPS, stanovený čas a začíná další záchranný boj, kde jde mimo samotnou akci také o upevnění orientace, práci s vybavením a také zkoušku vlastní odvahy..

Od posledního tréninku ZBK MSK v Biskupských lesích se podařilo 3 členům tohoto týmu složit atesty Ministerstva vnitra, které poté umožňují nasazení psů do ostrých akcí při hledání pohřešování osob a jejich záchranu.

Těší nás, že se můžeme spolupodílet na rozvoji této záslužné činnosti, která může zachránit nejeden lidský život…..

Zdroj fotografií: Ing. Roman Zeman

Autor článku: Ing. Roman Zeman